Etik Kurul

Etik Kurul İzin Yazısı İçin İzlenmesi Gereken Basamaklar

Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde yapılan ve/ya ODTÜ çalışanları/öğrencileri tarafından yürütülen ve insan katılımcılardan bilgi toplamayı gerektiren tüm çalışmalar, ODTÜ İnsan Araştırmaları Etik Kurulu incelemesine tabidir. Etik Kurul izin yazınızın ilgili kurumlara gönderilmesi için yapmanız gereken basamaklar şunlardır:

 1. Etik Kurulu başvurusu için öncelikle (http://ueam.metu.edu.tr/) adresi incelenir, buradaki başvuru formları doldurularak Sosyal Bilimler Enstitüsüne (MM Binası Kat:4 No:440) teslim edilir.
 2. Etik Kurulu olağan toplantısını yaptıktan sonra, Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı öğrencilerin saha araştırması uygun görülen başvuruları Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne gönderilir.
 3. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Etik Kurulu izni çıkan başvuruları e-posta ile çalışmanın yürütücüsüne bildirir. Etik Kurulu izninin çıktığına dair yazı isteniyorsa (örneğin tezin appendices kısmına koymak üzere) bu yazı, Fen Bilimleri Enstitüsü'nden talep edilmelidir. Gerekli bilgi için lütfen Aysel Kösegil ile irtibata geçiniz. Telefon numarası: 210 37 07.
 4. Saha araştırmasına başlamak için Etik Kurulu izni çıkan öğrencilerin eğer araştırma yapacakları kurumdan izin almaları gerekir ya da bu öğrenciler izin almak isterlerse (MEB, üniversiteler ya da hastaneler gibi kurumlardan), bu kişilerin kurumsal izin için yeni bir süreç başlatmaları gerekmektedir. Bu süreç aşağıdaki gibidir:
  • Öğrenci bağlı bulunduğu Anabilim Dalına ithafen bir dilekçe yazar.
  • Öğrencinin yanı sıra öğrencinin danışmanı da aynı ifadeleri içeren ayrı bir dilekçe yazar.
  • Bu dilekçelerde belirtilmesi gereken, çalışmanın başlığı, saha araştırmasının yapılacağı tarih, izin alınması istenen kurum ya da kurumların listesi, kime uygulama yapılacağı ve uygulama yapılacak yaklaşık kişi sayısıdır.
  • ODTÜ dışında herhangi bir kurumdan (MEB, diğer üniversiteler, vb.) izin alınacaksa çalışma özeti ve eğer kullanılacak ölçek bir başkası tarafından geliştirilmişse o kişiden alınmış ölçek kullanım izni de bu evraklara eklenmelidir.
  • Yazılan dilekçeler ve ekleri Anabilim Dalı sekreterliğine verilir.
  • Anabilim Dalı bir kapak yazısı ile bu evrakları Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne gönderir.
  • Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne iletilen evrakların onayı için Enstitü Yönetim Kuruluna kararı yazılır.
  • Enstitü Yönetim Kurulundan çıkan karar ve kapak yazısı evraklarla birlikte Rektörlük Makamına iletilir.
  • Rektörlük Makamında kurumsal izin yazışmalarınızın takibi için 210 2130 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Son Güncelleme:
18/12/2018 - 15:40