SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ


ÖYP nedir

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP), öğretim üyesi ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla, 2547 sayılı Yüksek Öğretim Yasasının yurtdışı ve yurtiçi doktora öğrenimini kapsayan 33. ve 35. maddelerinin harmanlanması ile geliştirilmiş bir modeldir. Bu modelde, bir yandan üniversitelerin bilim ve teknoloji üretme kapasitesi arttırılırken diğer yandan da öğretim üyesi yetiştirilmektedir. Program, 2010 yılına kadar DPT ortaklığı ile ODTÜ önderliğinde yürütülmüştür. 2010 yılında itibaren Program YÖK’ün koordinasyonuna girmiş ve yaygınlaştırılmıştır.


27 Şubat 2013 tarihinde yapılan ÖYP Süreçleri ile ilgili sunuma erişmek için tıklayınız.

           

ÖYP-DPT: 2010 yılına kadar ODTÜ-DPT ortaklığında yürütülen program kapsamındaki Araştırma Görevlileri ÖYP-DPT programının işleyişine tabidir. Program, 2014’te sona erecektir.

 

ÖYP-YÖK: 2010 yılından sonra YÖK tarafından merkezi olarak atanan  Araştırma Görevlileri bu programa tabiidir


ÖYP-KKTC: ÖYP-KKTC öğrencileri YÖDAK'ın kural ve yönetmeliklerine tabii olup burslu öğrenci statüsündedirler. ÖYP-DPT öğrencileri ile aynı bütçe desteklerine sahiptirler.


ÖYP-Avrasya: ÖYP-Avrasya öğrencilerinin peoje ve seyahat bütçeleri bulunmamaktadır.

 

ÖYP Araştırma Görevliliği süreci:

1-     Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na başvuru tarihleri ve koşulları www.yok.gov.tr adresinde ilan edilmektedir. Başvuru yapan adaylar Merkezi Atama Sistemi ile ÖYP puanlarına göre üniversitelerine yerleştirilirler.

2-     ÖYP Araştırma Görevlisi olan adaylar lisansüstü öğrenimlerini yapacakları üniversitelere www.yok.gov.tr adresinden merkezi sistem ile başvuru yaparlar. ODTÜ’de lisansüstü öğrenim yapmak isteyen adaylar başvuru tarihlerini ve başvuru yapılabilecekleri bölümleri ve kontenjanlarını www.oyp.metu.edu.tr adresinden takip edebilirler.

3-    Lisanüstü eğitimlerini ODTÜ'de sürdürmek üzere kabul alan ÖYP Araştırma Görevlileri bağlı bulundukları üniversitelere başvururak kadrolarının geçici olarak ODTÜ'ye aktarılmasını talep ederler.