GRADUATE SCHOOL OF SOCIAL SCIENCES


Lisansüstü Sınav Sonuç Belgesi

Başvuruda bulunabilmeniz için “ALES”, veya “GRE Genel” sınavlarından birine girmiş ve gerekli minimum puanı almış olmanız gerekmektedir. Bazı bölümler ise başvurularda GMAT istemektedir. Anabilim Dallarının kabul ettikleri sınav türleri ve minimum puanlar Program Koşulları bölümünde yer almaktadır.

 

*ALES, GRE veya GMAT sınavınızın görüntüsünü online başvuru sistemindeki ilgili yere yüklemeniz gerekmektedir. 

*Uluslararası öğrencilerden ALES, GRE, GMAT sınav sonucunu sunamayan adayların ilgili alanda "Conditional Application for International Students" bölümünü işaretlemeleri gerekmektedir. Şartlı başvuru (Conditional Application) hakkında bilgi almak için linki tıklayınız. http://sbe.metu.edu.tr/conditional-application
 

 

*GRE ve GMAT belgelerinin geçerlik süresi 5 yıldır.

Bu nedenle, başvuru tarihi itibariyle sınav sonuç belgelerinin geçerli olmasına dikkat edilmelidir. Herhangi bir üniversitede lisansüstü öğrenci iken en fazla bir yarıyıl ara veren adaylar, ilgili Anabilim Dalının minimum ALES/LES puanını sağlamış olmak koşuluyla, yüksek lisans programına başvuru sırasında kullandıkları ALES/LES sonuç belgesini doktora başvurusunda da kullanabilirler. Bu adayların tekrar ALES/LES sınavına girmelerine gerek yoktur.

 

*Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES), 2017-ALES SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU KILAVUZU'nda belirtidiği üzere, sonuçları yapıldığı tarihten(sınava giriş tarihinden) itibaren 5 (beş) yıl süreyle geçerlidir.

*Online başvuru formunda ALES puanı girilirken virgülden sonraki en az 2 basamağın  girilmesi gerekmektedir. 


*Başvuru sırasında lisansüstü sınav sonuç belgesinin fotokopisi (ya da internet çıktısı) kabul edilmektedir.

 

 

*GRE Denklik Tablosu için bu bağlantıyı tıklayınız.